Türkiye’de söz konusu engelli hakları olunca, çoğu kişinin aklına mekânsal erişilebilirlik gelir. Peki ya dijitale erişim?

Cathryn Virginia/NBC News

ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden, sınırlı sayıda arkadaşının gönüllü olarak kasetlere kaydettiği kitapları dinleyerek 1994 yılında mezun olan Necdet Turhan, Türkiye’de sayıları 5 milyonu…

İlerici Enternasyonal’i, güvencesizliği, demokrasinin krizini ve siyasette yeni yaklaşımları gazeteci ve yazar Ece Temelkuran ile konuştuk.

2020 küresel eşitsizliklerin derinleştiği, güvencesizliğin arttığı, sağ dalganın koruduğu çıkarların yükselişte olduğu bir yıl olsa da aynı zamanda küresel düzeyde zincirleme ayaklanmalar dönemine giriş yılı da oldu. Tekil düzeylerde gelişen eylemlerin kalıcı bir örgütlülüğe dönüşmesinin adımları hem Türkiye’de hem dünyada atılmaya devam ediyor.

Bu adımlardan biri de geçtiğimiz eylül ayında…

Fotoğraf: Şeriban Alkış

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde İstanbul 25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy’de düzenlenen eylemde kadın cinayetleri, erkek şiddeti, pandemi koşullarında kadınların yaşadığı baskılar ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışmaları protesto edildi.

İnternete erişim problemi ve psikolojik gerilimlerle bir dönemi bitiren üniversite öğrencileri ve akademisyenler yeni döneme başlıyor. Öğrenciler hazırlıksız ve huzursuz, uzmanlar önceki dönemin sorunlarından ders çıkarılması gerektiğini söylüyor.

Bu cümle, 50 bine yaklaşan beğeni sayısıyla, Kayra Kocagil’in kişisel hesabında paylaştığı bir tweet. Kayra, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümü birinci sınıf öğrencisi. Bu tek satırlık paylaşımı yaptığında bu kadar etkileşim alacağını düşünmemiş.

Sohbet ederlerken…

Fotoğraf: Şeriban Alkış

Bu sözler, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ‘Barış Zinciri’ oluşturmak için Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen HDP’lilerin açıklamasını, genelde polislerin bulunduğu karşı kaldırımdan izleyen bir kadının arkadaşına söylediği sözlerdi. O sırada…

Fotoğraf: Şeriban Alkış

Muğla’da katledilen 27 yaşındaki Pınar Gültekin için Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Kadıköy’de bir araya gelen yüzlerce kadın, kadın cinayetlerinin önlenmesi için iktidara İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması gerektiğiyle ilgili çağrıda bulundu.

Arşiv-22 Temmuz 2020

İstanbul Üniversitesi’nin açıköğretim programına psikoloji lisans programının eklenmesi psikologların ve öğrencilerin tepkisini çekti. Bugün üniversite önünde basın açıklaması düzenleyen öğrenciler, karara tepkilerini ve nedenlerini anlattılar.

Fotoğraf: Şeriban Alkış

İstanbul Üniversitesi’nin açıköğretim programına psikoloji lisans programının eklenmesi psikologların ve öğrencilerin tepkisini çekti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın mayıs ayında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, covid-19 sürecinden yola çıkarak “yenilikçi ve yapısal değişiklikleri barındıran kararların” yakında açıklanacağı belirtiliyordu.

Gazete Rüzgarlı’dan İlke Ölmez‘in haberine göre üniversitelerde salgın nedeniyle 16 Mart’ta başlayan…

“A Domestic Worker, Gul Korkutan”. (Fotoğraf: Gülşin Ketenci/Nar Photos)

Zeynep Ayvalıtaş neredeyse iki aydır işe gitmiyor. Daha ne kadar süre çalışamayacağını da bilmiyor.

47 yaşındaki Zeynep, İstanbul Ateşehir’in yoksul mahallelerinden zengin mahallelerine doğru her sabah işe gitmek için evden çıkan yüzlerce kadından biriydi. Koronavirüs pandemisinden önce hem günlük hem de aylık olarak çalışan bir ev işçisiydi.

Günlük ve aylık…

Pandemide içine kapandığımız evler, öldürülen kadınların %75’inin cinayet mahalli. Türkiye’de koronavirüs kapsamında alınan hatalı ‘önlemler’ kadınlar ve çocukların yaşamlarını ellerinden alıyor. Mor Çatı’nın raporu bize neler söylüyor? Kadınlar Birlikte Güçlü bu süreci nasıl yürütecek?

Bu sözler yedi yaşındaki bir çocuğun, kendisinden iki yaş büyük olan ablası Ceylan’ın nasıl öldürüldüğünü anlatan sözleri. …

Şeriban Alkış

Freelance journalist/video journalist, Sociology student at Marmara University

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store